Унапређење организационих и функционалних система јавне управе
- Оптимизација јавне управе (rightsizing)
- Децентрализација и деконцентрација
- Планирање, креирање и координација јавних политика
- Е-управа
Влада Републике Србије покренула је темељан процес реформе јавног сектора. Приоритет је спровођење системске структурне реформе у оквиру јавне управе са циљем да се постави јака основа за модерну и рационалну државу. Јавни сектор модерне државе усклађене са европским стандардима којим су окренути напори у оквиру процеса ЕУ интеграција подразумева учинковите, ефикасне, економичне, квалитетне услуге за грађане и привреду.
Нова Стратегија за реформу јавне управе усвојена је почетком 2014. године. Акциони план за спровођење Стратегије реформе јавне управе за период 2015 – 2017 усвојен је у марту 2015. Ова два документа пружају стратешки оквир за процес стварања ефикасне јавне управе која пружа квалитетне услуге.
Стратегија као органски део започетих реформских процеса бави се унапређењем учинка и ефикасности јавне управе путем реструктурирања организационих структура. Усмерена је поред вертикалне и на реорганизацију хоризонталних структура које се односе пре свега на унапређење креирања политике и координације, планирање буџета, јачање система јавних набавки, система јавне службе и управљања кадровима, борбу против корупције, као и допринос независних државних тела. Посебна пажња посвећена је хармонизацији Стратегије са процесом ЕУ интеграција.
Није лако ни једноставно мењати начин рада и потребно је ангажовање свих доступних ресурса. Неопходна је у том процесу боља организација посла и модернизација начина рада.